Makbet jako bohater tragiczny - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Makbet jest bohaterem tragicznym, ponieważ znajduje się w sercu konfliktu, z którego nie sposób wyjść bez ofiary, bez straty i porażki. Chodzi o konflikt pomiędzy losem a wartościami. Makbet poznaje los, czyli przyszłe, nieuchronne wydarzenia. Ale droga, którą główny bohater ma dążyć, aby ów los się spełnił – jest drogą niemoralną, drogą wbrew wartościom.

Makbet dokonuje morderstwa na królu, własnym kuzynie i przyjacielu; człowieku, który Makbetowi ufał i który go doceniał. Tragizm tej decyzji wiąże się ze świadomością bohatera, ze zdawaniem sobie sprawy, kogo zabija, jakiemu człowiekowi odbiera życie. Ponadto Makbet, zaraz po przebiciu Dunkana sztyletami, zaczyna tracić zmysły. Jego życie staje się nieustannym lękiem o władzę i lękiem przed karą. Makbet widzi zjawy – jak duch Banka – boi się własnego cienia, plącze się ciągle we wróżbach czarownic. Bohater popada w obsesję i rozpacz. Choć z drugiej strony zbrodnia odbija się i na nim – Makbet staje się bezwzględny, zimny, nieczuły.

Tragizm samego Makbeta polega również na bolesnym zdaniu sobie sprawy z własnej klęski, na paraliżującym odkryciu własnego błędu. Błąd Makbeta to zawierzenie źle zinterpretowanym wróżbom wiedźm, to zaślepienie żądzą władzy, które nie pozwoliło trzeźwo ocenić dwuznacznych słów.

Ze zbrodnią wiąże się postać Lady Makbet. Choroba i ostateczna śmierć żony zdają się wpisywać w karę za morderstwa i tyranię. Makbet traci jedyną podporę, jaką miał w żonie. Na koniec bohater tragiczny ginie. Wydaje się, że jego śmierć jest w pewnym sensie żałosna, ponieważ Makbet do końca ufa przepowiedniom, nie może uwierzyć, że istnieje człowiek nie narodzony z kobiety – jak mówiły wieszczki. Makbet jest do ostatniej chwili życia zaślepiony losem i dosłownym znaczeniem przepowiedni. Nie myśli logicznie, nie potrafi nabrać dystansu, skruszyć serca, przyznać się do winy. Umiera w fałszu i obłudzie. Nie przyjmuje do wiadomości, że prawda wyjdzie na jaw, że los zakończy się dla niego okrutnie. Ta naiwność Makbeta pogłębia rozmiar jego tragedii.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Problem winy i kary w „Makbecie”
2  Makbet z przymrużeniem oka
3  Geneza „Makbeta”Komentarze
artykuł / utwór: Makbet jako bohater tragiczny


 • makbet NIE JEST bohaterem tragicznym. przynajmniej tak stwierdzila komisja egzaminacyjna ktora wczoraj mnie sprawdzala na ustnym z polaka. kierujac sie tym opracowaniem twierdzilem ze jest i dostalem za to pytanie 0 pkt. ale naszczescie zdalem i uwazam ze ta strona jest bardzo pomocna przy maturze.pozdr
  Paweł ()

 • Makbet jest oczywiscie bohaterem tragicznym, tylko ze jego tragizm, roznie sie od tragizmu antycznego... Makbet ma mozliwosc wyboru dobrej drogi ale jednak wybiera inna, pelna morderstw i okrucienstwa...
  michu ()

 • Makbet JEST postacia tragiczną. Co z tego, że ma wybór przy pierwszej zbrodni. Kiedy jej dokonuje, staje się bohaterem tragicznym. Od tąd nie ma juz wyboru ani odwrotu.
  Ola ()

 • Popieram, Makbet miał wybór, wolał postępować według schematu, który poznał, jednak nie musiał zabijać króla (co pociągnęło go do dalszych zbrodni). Krąg został otwarty przez jego żądzę władzy.
  firian ()

 • makbet nie jest bohaterem tragicznym...w koncu ma wybor,albo bedzie podazac za swoimi ambicjami i dojdzie do wladzy po trupach,albo zostanie z czystym sumieniem!.predzej mozna powiedziec iz makbet jest bohaterem dynamicznym niz tragicznym,poniewaz zmienia sie ona z szlachetnego i dobrego rycerza,cieszacego sie slawa i szaconkiem w podlego,zadnego wladzy tyrana!
  misqo ()


Tagi: