Makbet - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Król Dunkan jest władcą Szkocji. Za jego panowania państwo rozwija się, władca zwycięża wrogów, mimo że zdarzają się zdrajcy (jak tan Kawdoru). Makbet wraz z przyjacielem, Bankiem, są dowódcami wojsk Dunkana, walecznymi żołnierzami i wiernymi patriotami.

Po tym, jak obaj przyjaciele spotykają wiedźmy, które przepowiadają Makbetowi królewską przyszłość, Makbet zaczyna dążyć do władzy. Za namowami żony, Lady Makbet, która pobudza kiełkujące w Makbecie niemoralne żądze, bohater dokonuje zbrodni. We własnym domu zabija on Dunkana, zrzuca winę na służących, a potem na synów króla. Ci muszą uciekać ze Szkocji, przez co Makbet, krewny Dunkana, zostaje królem.

Główny bohater musi jednak zacierać ślady zbrodni. Zleca zabójstwo Banka, swego przyjaciela. Ponadto napada i morduje rodzinę jednego z wiernych lordów dawnego króla – Makdufa. Makduf podejrzewa bowiem zdradę Makbeta i również jest zmuszony schronić się w Anglii.

Krwawe, tyrańskie rządy Makbeta, tracącego powoli zmysły, mają zostać szybko ukrócone. Prawda powoli wychodzi na jaw, kiedy na dworze angielskim lordowie analizują wydarzenia przeszłe i obecne w ich ojczyźnie. Zabicie rodziny Makdufa przesądza o wyruszeniu wojsk angielskich pod wodzą Siwarda na Szkocję.

Dochodzi do bitwy szkocko-angielskiej. Makbet ma niewielu ludzi po swojej stronie. Większa część panów Szkocji przyłączyła się do Siwarda i synów Dunkana. Tuż przed rozpoczęciem walk umiera Lady Makbet, którą dotknęło obłąkanie. Makbet, któremu wiedźmy przepowiedziały koniec, gdy poruszy się las Birnam i przebije go miecz człowieka nie narodzonego z kobiety, polega na polu bitwy. Zabija go Makduf, który został wyjęty z łona matki przez lekarzy przed upływem dziewięciu miesięcy. Las Birnam poruszył się natomiast, kiedy wojska angielskie zamaskowały się gałęziami i podchodziły pod zamek Dunzynan.

Władza zostaje przywrócona prawowitemu następcy tronu, synowi Dunkana, Malkolmowi. Nowy król zapowiada lepsze czasy dla Szkocji i powrót sprawiedliwości.
  Dowiedz się więcej
1  Zagadnienia filozoficzne „Makbeta” - problem ludzkiego losu
2  Problematyka psychologiczna „Makbeta”
3  Bohaterowie „Makbeta”Komentarze
artykuł / utwór: Makbet - streszczenie w pigułce


 • jutro mam pisemny egzamin z polaka na pewno bedzie makbet nawet nie wiecie jak mnie tym krotkim streszczeniem uratowaliscie nie daje rady czytac dlugo bo mam slaby wzrok kochani jestescie :*
  paula (koziorozec6 {at} onet.pl)

 • Wlasnie mam przerabiac Makbeta,ale nic z tego nie kumam... Ten jezyk . A w sumie lektura z ktorej korzystam jest zaopatrzona w wiele ''pomocy'' i w ogole,ale ja tego wraz nie ogarniam.
  Weraciaa {at} ()

 • Powiem szczerze że streszczenie w miare ok... ale jeśli ktoś chce sie nauczyć treści książki to napewno nie z tego streszczenia tylko jak już coś to ze SZCZEGÓŁOWEGO ! ;) Serdecznie Pozdrawiam ;)
  Krystian ()

 • wy wg nie wiecie o czym jest ten dramat a bierzecie sie za to co nie trzeba.zajmijcie sie czymś innym....ja wymyslac historie tez umiem i kazdy głupi to potrafi robic....przeczytajcie ksiażke to dopiero mozemy o tym pogadac ok?????
  emilia ()

 • Bardzo podoba mi się to streszczenie. Czytałam książkę ale nie zrozumiałam wszystkiego więc przeczytałam streszczenie - i wszystko jasne! Polecam tą stronkę, zawsze tu zaglądam jeśli czegoś nie wiem jeśli chodzi o lektury. Pozdrawiam :)
  Guss^^ ()

 • Nie no życie mi to uratowało ! Nie wiedziałem jaką lekture trzeba przeczytać ale znalazłem to streszczenie i proszę !! dostałem 5 a mogłem dostać banie :P
  adamd (xx {at} xxwp.pl)

 • Strzeszczenie fajne!! Jeżeli już sie niechce czytac książki, tak jak ja, to warto przeczytac streszczenie szczegółowe a potem dla utrwalenia wiadomośći jeszcze to!! Pozdro dla autorki
  lakus58 (lakus58 {at} wp.pl)

 • Dzięki za to streszczenie. Uratowaliście Mnie tym . Przed Świętami omawialiśmy nic kompletnie po przeczytaniu streszczenia dostałam 5+ z opowiadania . DZIĘKI:****!!
  Żanetka (Żanetka {at} wp.pl)

 • Przydało się mi bardzo ; Dna jutro miałem przeczytać książkę (co w moim przypadku jest niemożliwe, ponieważ nie chce mi się), a tak to krótkie streszczenie i wiadomo o co chodzi ;D
  Piotrek ()

Tagi: