Makbet jako bohater tragiczny - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Makbet jest bohaterem tragicznym, ponieważ znajduje się w sercu konfliktu, z którego nie sposób wyjść bez ofiary, bez straty i porażki. Chodzi o konflikt pomiędzy losem a wartościami. Makbet poznaje los, czyli przyszłe, nieuchronne wydarzenia. Ale droga, którą główny bohater ma dążyć, aby ów los się spełnił – jest drogą niemoralną, drogą wbrew wartościom.

Makbet dokonuje morderstwa na królu, własnym kuzynie i przyjacielu; człowieku, który Makbetowi ufał i który go doceniał. Tragizm tej decyzji wiąże się ze świadomością bohatera, ze zdawaniem sobie sprawy, kogo zabija, jakiemu człowiekowi odbiera życie. Ponadto Makbet, zaraz po przebiciu Dunkana sztyletami, zaczyna tracić zmysły. Jego życie staje się nieustannym lękiem o władzę i lękiem przed karą. Makbet widzi zjawy – jak duch Banka – boi się własnego cienia, plącze się ciągle we wróżbach czarownic. Bohater popada w obsesję i rozpacz. Choć z drugiej strony zbrodnia odbija się i na nim – Makbet staje się bezwzględny, zimny, nieczuły.

Tragizm samego Makbeta polega również na bolesnym zdaniu sobie sprawy z własnej klęski, na paraliżującym odkryciu własnego błędu. Błąd Makbeta to zawierzenie źle zinterpretowanym wróżbom wiedźm, to zaślepienie żądzą władzy, które nie pozwoliło trzeźwo ocenić dwuznacznych słów.

Ze zbrodnią wiąże się postać Lady Makbet. Choroba i ostateczna śmierć żony zdają się wpisywać w karę za morderstwa i tyranię. Makbet traci jedyną podporę, jaką miał w żonie. Na koniec bohater tragiczny ginie. Wydaje się, że jego śmierć jest w pewnym sensie żałosna, ponieważ Makbet do końca ufa przepowiedniom, nie może uwierzyć, że istnieje człowiek nie narodzony z kobiety – jak mówiły wieszczki. Makbet jest do ostatniej chwili życia zaślepiony losem i dosłownym znaczeniem przepowiedni. Nie myśli logicznie, nie potrafi nabrać dystansu, skruszyć serca, przyznać się do winy. Umiera w fałszu i obłudzie. Nie przyjmuje do wiadomości, że prawda wyjdzie na jaw, że los zakończy się dla niego okrutnie. Ta naiwność Makbeta pogłębia rozmiar jego tragedii.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie w pigułce
2  Porównanie postaci Lady Makbet i Lady Makduf
3  Czas i miejsce akcjiKomentarze: Makbet jako bohater tragiczny

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2012-02-25 20:15:16

jest bohaterem tragicznym, bo dokonuje wyboru między wiernością królowi i własnym zasadom a obudzoną w nim przez wiedźmy i żonę żądzą władzy; bez przekonania podejmuje decyzję, a potem cierpi, ale nie może się już wycofać, dokonuje kolejnych zbrodni i z całą świadomością pogrąża się w złu; jest to tzw. tragizm nowożytny, chrześcijański - człowiek nie jest zdeterminowany przez fatum, ale wybiera


2011-04-06 16:36:04

Makbet nie jest bohaterem tragicznym. tragizm polegał na ty, że nie zależnie od decyzji i drogi, którą podjął bohater był skazany na klęskę. Nad Makbetem nie ciąży fatum. Wybranie drogi :po trupach do celu" jest jego własnym wyborem. Miał on możliwość uchronienia się od tego, jednak był zbyt ciekawy i żądny władzy.


2010-12-05 00:56:58

makbet nie jest bohaterem tragicznym, jego losem nie rządziło fatum , przeznaczenie. Mógł dokonywac wyborów, kierował sie wyłącznie przepowiednią czarownic, które mogły byc wytworem jego wyobraxni, by usprawiedliwić się przed soba i uspokoic sumienie , powtarzając sobie że '' nie miał innego wyjścia''


2010-06-01 19:09:20

jego ambicja kazała mu robić to co robił, miał wybór, ale ciągle myślał, że niepowodzenie kiedyś się skończy. Zgubiło go poznanie przepowiedni,przez to dążył 'po trupach" do celu.


2010-05-25 20:24:24

NIE jest bohaterem tragicznym! Czemu? Cytat z pierwszego akapitu: "Makbet poznaje los, czyli przyszłe, nieuchronne wydarzenia." Nieuchronne, doprawdy? A czy syn Banka został królem? Bo o ile pamiętam został nim syn Dunkana, oryginalnego władcy ;]
Streszczenia książek
Tagi: