Bohaterowie „Makbeta” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Fleance – syn Banka. Chłopiec, który ucieka z zasadzki zastawionej w lesie na niego i ojca. Stanie się ogniwem spełnionej przepowiedni wiedźm, że potomstwo Banka będzie królami Szkocji.

Lennox, Rosse, Angus – panowie szkoccy. Chcą przywrócenia sprawiedliwości i prawości w Szkocji króla Makbeta. Dawniej wierni słudzy Dunkana i przyjaciele Makbeta.

Siward – hrabia Northumberland, dowódca wojsk angielskich, przybyłych pod Dunzynan na wojnę z królem-tyranem, Makbetem. W walkach zginie jego syn, Młody Siward.

Hekate – najważniejsza z czarownic, boginka wojny i zemsty. Służą jej wiedźmy, diabliki. Ona ma moc kontaktować się z Czartem. Hekate pojawia się wśród wiedźm i zapowiada koniec wielkości Makbeta, ponieważ ten nie wezwał jej pomocy w dzień morderstwa Dunkana. Hekate, gdy zwraca się do trzech czarownic, nazywa siebie mistrzynią [ich] czarów. Jest wściekła, bo wiedźmy postąpiły samowolnie, wciągając Makbeta w krąg zbrodni bez udziału Hekate. Poza tym klęska Makbeta będzie większa za jej udziałem, bo bohater chce uniknąć kary za swe czyny, nie wierzy we własną zgubę. Hekate mówi też, że zadufanie, same wiecie – największy wróg śmiertelnych w świecie.

Trzy wiedźmy – czarownice, które pojawiają się najpierw przed Makbetem i Bankiem, a później albo są same na scenie, albo z Makbetem. Przepowiadają przyszłość, ale zawsze mówią o niej za pomocą dwuznacznych zaklęć, strof rymowanych i pełnych metafor. Ich słowa są w stanie zawładnąć człowiekiem, jeśli ten od razu w nie uwierzy i naiwnie będzie się trzymać swojej jednej interpretacji wróżby.

Więcej na temat interpretacji postaci wiedźm znajdziesz w artykule Problem zła w Makbecie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie szczegółowe
2  „Makbet” jako tragedia szekspirowska
3  Porównanie postaci Lady Makbet i Lady MakdufKomentarze: Bohaterowie „Makbeta”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-06 17:55:08

Grtuluję inteligencji... Zdolności poznawcze, zaprawdę wyjątkowe... Wręcz niezwykłe. I ten zabawny koncept z przekręceniem nazwiska... I zalotny, pełen wdzięku śmiech na koniec. Brawo Kundziu. Jestem pod wrażeniem


2018-08-27 22:49:32

im tak to jest dupne ..i tego nie kapuje..chyba nic mi jzu nei pozostaje innego jak sie zaszkiletolwac jak magbet zabil dunata..czy jka mu tam bylo...ja tam nie pamietam...hihi


2018-08-19 17:16:58

wezcie sie schowajcie z ta lektura (do czego nam to sie w zyci przyda???????)wogole strata czasu jet to tak nudne ze usnac mozna od samego przeczytania wstepu ... jednym slowem zal tego utworu jest to tak ekscytujace ze hoho
Streszczenia książek
Tagi: