Makbet - streszczenie w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Król Dunkan jest władcą Szkocji. Za jego panowania państwo rozwija się, władca zwycięża wrogów, mimo że zdarzają się zdrajcy (jak tan Kawdoru). Makbet wraz z przyjacielem, Bankiem, są dowódcami wojsk Dunkana, walecznymi żołnierzami i wiernymi patriotami.

Po tym, jak obaj przyjaciele spotykają wiedźmy, które przepowiadają Makbetowi królewską przyszłość, Makbet zaczyna dążyć do władzy. Za namowami żony, Lady Makbet, która pobudza kiełkujące w Makbecie niemoralne żądze, bohater dokonuje zbrodni. We własnym domu zabija on Dunkana, zrzuca winę na służących, a potem na synów króla. Ci muszą uciekać ze Szkocji, przez co Makbet, krewny Dunkana, zostaje królem.

Główny bohater musi jednak zacierać ślady zbrodni. Zleca zabójstwo Banka, swego przyjaciela. Ponadto napada i morduje rodzinę jednego z wiernych lordów dawnego króla – Makdufa. Makduf podejrzewa bowiem zdradę Makbeta i również jest zmuszony schronić się w Anglii.

Krwawe, tyrańskie rządy Makbeta, tracącego powoli zmysły, mają zostać szybko ukrócone. Prawda powoli wychodzi na jaw, kiedy na dworze angielskim lordowie analizują wydarzenia przeszłe i obecne w ich ojczyźnie. Zabicie rodziny Makdufa przesądza o wyruszeniu wojsk angielskich pod wodzą Siwarda na Szkocję.

Dochodzi do bitwy szkocko-angielskiej. Makbet ma niewielu ludzi po swojej stronie. Większa część panów Szkocji przyłączyła się do Siwarda i synów Dunkana. Tuż przed rozpoczęciem walk umiera Lady Makbet, którą dotknęło obłąkanie. Makbet, któremu wiedźmy przepowiedziały koniec, gdy poruszy się las Birnam i przebije go miecz człowieka nie narodzonego z kobiety, polega na polu bitwy. Zabija go Makduf, który został wyjęty z łona matki przez lekarzy przed upływem dziewięciu miesięcy. Las Birnam poruszył się natomiast, kiedy wojska angielskie zamaskowały się gałęziami i podchodziły pod zamek Dunzynan.

Władza zostaje przywrócona prawowitemu następcy tronu, synowi Dunkana, Malkolmowi. Nowy król zapowiada lepsze czasy dla Szkocji i powrót sprawiedliwości.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie szczegółowe
2  Lady Makbet jako archetyp kobiety-zbrodniarki
3  Geneza „Makbeta”Komentarze: Makbet - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-17 19:41:54

Wlasnie mam przerabiac Makbeta,ale nic z tego nie kumam... Ten jezyk . A w sumie lektura z ktorej korzystam jest zaopatrzona w wiele ''pomocy'' i w ogole,ale ja tego wraz nie ogarniam.


2018-08-17 19:38:07

streszczenie jest super!!przeczytałam książkę i mniej więcej wiedziałam o co chodzi!!a teraz to streszczenie bardziej mi pomogło!!fenx jesteście wporzo!!


2018-08-15 18:43:53

...przeczytalam "Makbeta"...i nie zaluje..przeczytam jeszcze raz:)...bo strasznie mi sie spodobal:) a w streszczeniu nigdy nie ujmie sie najwazniejszego sensu utworu...wystepuja rowniez bledy w imionach..a osoba czytajaca takie krotkie streszczenie bedzie pewnie zle interpretowal wydarzenia.sama czytam streszczenia ale np "Potopu"...:)


2018-08-14 17:13:52

Bardzo podoba mi się to streszczenie. Czytałam książkę ale nie zrozumiałam wszystkiego więc przeczytałam streszczenie - i wszystko jasne! Polecam tą stronkę, zawsze tu zaglądam jeśli czegoś nie wiem jeśli chodzi o lektury. Pozdrawiam :)


2013-06-22 21:31:46

jutro mam pisemny egzamin z polaka na pewno bedzie makbet nawet nie wiecie jak mnie tym krotkim streszczeniem uratowaliscie nie daje rady czytac dlugo bo mam slaby wzrok kochani jestescie :*
Streszczenia książek
Tagi: