Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Król Dunkan jest władcą Szkocji. Za jego panowania państwo rozwija się, władca zwycięża wrogów, mimo że zdarzają się zdrajcy (jak tan Kawdoru). Makbet wraz z przyjacielem, Bankiem, są dowódcami wojsk Dunkana, walecznymi żołnierzami i wiernymi patriotami.

Po tym, jak obaj przyjaciele spotykają wiedźmy, które przepowiadają Makbetowi królewską przyszłość, Makbet zaczyna dążyć do władzy. Za namowami żony, Lady Makbet, która pobudza kiełkujące w Makbecie niemoralne żądze, bohater dokonuje zbrodni. We własnym domu zabija on Dunkana, zrzuca winę na służących, a potem na synów króla. Ci muszą uciekać ze Szkocji, przez co Makbet, krewny Dunkana, zostaje królem.

Główny bohater musi jednak zacierać ślady zbrodni. Zleca zabójstwo Banka, swego przyjaciela. Ponadto napada i morduje rodzinę jednego z wiernych lordów dawnego króla – Makdufa. Makduf podejrzewa bowiem zdradę Makbeta i również jest zmuszony schronić się w Anglii.

Krwawe, tyrańskie rządy Makbeta, tracącego powoli zmysły, mają zostać szybko ukrócone. Prawda powoli wychodzi na jaw, kiedy na dworze angielskim lordowie analizują wydarzenia przeszłe i obecne w ich ojczyźnie. Zabicie rodziny Makdufa przesądza o wyruszeniu wojsk angielskich pod wodzą Siwarda na Szkocję.

Dochodzi do bitwy szkocko-angielskiej. Makbet ma niewielu ludzi po swojej stronie. Większa część panów Szkocji przyłączyła się do Siwarda i synów Dunkana. Tuż przed rozpoczęciem walk umiera Lady Makbet, którą dotknęło obłąkanie. Makbet, któremu wiedźmy przepowiedziały koniec, gdy poruszy się las Birnam i przebije go miecz człowieka nie narodzonego z kobiety, polega na polu bitwy. Zabija go Makduf, który został wyjęty z łona matki przez lekarzy przed upływem dziewięciu miesięcy. Las Birnam poruszył się natomiast, kiedy wojska angielskie zamaskowały się gałęziami i podchodziły pod zamek Dunzynan.

Władza zostaje przywrócona prawowitemu następcy tronu, synowi Dunkana, Malkolmowi. Nowy król zapowiada lepsze czasy dla Szkocji i powrót sprawiedliwości.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie szczegółowe
2  Lady Makbet jako archetyp kobiety-zbrodniarki
3  Geneza „Makbeta”Komentarze: Makbet - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-17 21:23:27

Fajne, fajne streszczenie ;) musiałam koniecznie na jutro przeczytać książkę, a nie miałam zupełnie czasu.. mimo, że nie ma tutaj niektórych ważnych fragmentów (ale wyczytałam to z innych źródeł) to streszczenie jest bardzo fajne! przynajmniej wiem o co chodzi ;) i.. żal mi niektórych! jeśli Wam coś nie pasuje w tym streszczeniu to może sami napiszcie lepsze? poza tym.. niektórzy się czepiają, że nie ma tu niektórych fragmentów ble ble ble.. no tak, owszem nie ma! ale to jest streszczenie w pigułce czyli tylko to co jest najważniejsze. ;) Pozdrawiam ;) i wielkie Dzięki ;)


2018-12-16 18:52:35

kurcze...jaki ten makbet czy cosc jakieto jet walniet...!!! jejku....co za palant to wymyslil....jakie pierdoly...:/ jak mozna nawet na to popatrzyc a co dopiero czytac takie badziewie....!!!! trzeba byc niezlym kretynem zeby to cos wziasc nawet do rak....!!!!powaga...:/:/ pozdro papa....buzki:*:*


2018-12-16 17:36:39

Wy zamiast komentowac streszczenie , komentujecie siebie . Po co w ogóle "ktoś" wyraża swoje zdanie na temat kogoś , a jeszcze lepiej na niego jedzie . Czy nie wystarczy napisac , że streszczenie jest dorbe i warto je przeczytac albo , że jest do **** .. .! Pozdro dla tych , którzy odp. głupim komentom .


2018-12-12 14:34:42

Makbet jest jeszcze w miare. Czytaliście "Odprawę posłów greckich"?? To jest dopiero porażacz umysłów - zmusiłem sie fo czytania 2 razy nic nie rozumiem i nic nie zapamiętałem z tego! :/


2018-12-06 22:55:26

moim zdaniem streszczenie jest super, ekstra, gites, fajowskie. Ja byłem w teatrze na inscenizacji Makbeta i nie wiedziałem za bardzo o co biega a po przeczytaniu streszczenia wszystko sie ładnie poukładało i teraz już wiem co i jak, mogę spokojnie iść na sprawdzian z lektury
Streszczenia książek
Tagi: