„Makbet” jako tragedia szekspirowska - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
6. Wprowadzenie do poetyki elementów mowy potocznej, bohaterowie z różnych stanów i profesji mówią różnymi językami; uwiarygodnienie. W Makbecie jednym z bardziej wyraźnych przykładów takich scen jest scena 3. aktu II, w której różnica w mowie Makdufa i prostego Odźwiernego jest uderzająca. Szekspir wprowadza bohaterów: 1) zarówno dostojnych, z wyższych sfer, mówiących pięknym językiem, często metaforą (jak Makbet), 2) ponadto bohaterów fantastycznych, których mowa ma cechy zaklęcia, piosenki, przewrotnego symbolu (jak wiedźmy i Hekate) oraz 3) bohaterów z niższych warstw (jak rubaszny Odźwierny).

Pewne podobieństwa do tragedii szekspirowskiej znajdziemy u Ch. Marlowe’a oraz Lope de Vega i Calderona, twórców hiszpańskich. Do nowego typu tragedii sięgali później zwłaszcza: twórcy pokolenia Sturm und Drang („burzy i naporu”, nazywani czasem pokoleniem preromantyzmu) oraz dramaturdzy romantyczni – F. Schiller, W. Goethe, H. von Kleist, G. Byron, V. Hugo, A. Puszkin, J. Słowacki, Z. Krasiński.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie szczegółowe
2  Geneza „Makbeta”
3  Lady Makbet jako archetyp kobiety-zbrodniarkiKomentarze: „Makbet” jako tragedia szekspirowska

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-11 21:36:30

Ja natomiast kompletnie nie zgadzam się ze zdaniem "(...) zamienia się w człowieka panicznie się bojącego." To nie jest prawda, co widać w akcie V scenie V- sam Makbet przyznaje , że to wlasnie NA POCZATKU był pelnym trwogi czlowiekiem a zamienił się w zobojętniałego na strach tyrana. Gdy był szlachetnym rycerzem to nie odwaga pchała go do obrony panstwa przed wrogiem, lecz pierwiastek zła, znajdujący się w każdym człowieku.


2008-04-17 20:22:47

nie zgadzam się ze zdaniem "Nie rezygnuje z istnienia fatum, kierującego bohaterem oraz z poruszenia odbiorców." ponieważ przecież w szekspira to własnie człowiek posiada wolny wybór, wolna wolę, choć oczywisćie wpływa na niego otaczające zło (wiedzmy), ambicje (bycie krolem) i wpływ środowiska (LAdy MAkbet)
Streszczenia książek
Tagi: